Buty na górskie wędrówki – jakie wybrać?

Doniesienia o turystach, których z gór musieli sprowadzać ratownicy, bo wybrali się na wędrówkę w klapkach lub butach na obcasach to już sezonowa klasyka portali internetowych. Nosząc nieodpowiednio dobrane obuwie nie tylko możemy narazić się na śmieszność i brylowanie w nagłówkach krążących po całej Polsce, ale przede wszystkim narażamy własne bezpieczeństwo. Wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania i choć niekoniecznie musimy ze sobą zabierać ekwipunek himalaisty, to jednak warto zadbać o to, co najważniejsze. Podstawą, prócz ciepłego ubioru jest obuwie.
Od czego zależy wybór?
Przeglądając oferty sklepów zawierające buty przeznaczone do wielokilometrowych wędrówek, również górskich, spotykamy się z mnogością wariantów i udogodnień. Od czego powinniśmy uzależniać nasz wybór? Przede wszystkim od charakteru naszej wyprawy. Oczywiście nie musimy mieć odrębnej pary butów do chodzenia po różnych łańcuchach górskich, chodzi tu przede wszystkim o dopasowanie obuwia do charakteru naszych wędrówek. Czy będzie to tylko marsz, czy też może wspinaczka? Planujesz jedynie krótki spacer, czy może wielogodzinny, albo nawet wielodniowy przemarsz? To wszystko ma znaczenie dla twojego wyboru.
Buty w góry – jakie?
Dobre buty na górskie wędrówki będą cechować się przede wszystkim wysoką jakością wykonania – nie mówimy przecież o miejskim spacerze, ale o długich marszach po nierównym podłożu, dlatego dobrym pomysłem będzie szukać wśród sprawdzonych producentów, takich jak buty Meindl, produkowane przez firmę o blisko trzystuletnim doświadczeniu. Warto również rozważyć takie, które będą zapewniały odpowiednią wentylację stopy dopuszczając do wnętrza świeże powietrze. Wybierać możemy również między butami niskimi a wysokimi – niekoniecznie decyzja musi być uzależniona od pory roku. W wysokich butach z pewnością będziemy bezpieczniejsi – usztywnienie i stabilizacja stopy oraz stawu skokowego pozwoli nam uchronić się przed kontuzjami. Jeśli bardziej przypadną nam do gustu niskie buty, to możemy liczyć na lepszą wentylację stopy, mniejszy ciężar obuwia i mniej zajętego miejsca w naszym bagażu. Osoby bardziej doświadczone, nawykłe do wielogodzinnych wędrówek na nierównym terenie zapewne zdecydują się na takie rozwiązanie, początkujący powinni jednak postawić na pierwszy wariant, który wybacza więcej błędów, a więc zwiększa szansę, że powrócimy ze szlaku bez kontuzji. Ostatecznie jednak, prócz bezpieczeństwa, istotnym czynnikiem jest nasza wygoda i komfort, dlatego należy brać po prostu pod uwagę to, czy w danym rodzaju butów dobrze nam się chodzi.