Marynarka męska – ubranie, które zakłada się na wyjątkową okazję
Mężczyźni jak przystało na macho, niezbyt lubią garnitur. Dla nich marynarka męska i krawat to symbol zniewolenia i ucisku, a nie elegancji i szyku. Jednak czasem ubiór odświętny jest konieczny, bo inaczej po prostu nie wypada.
Kiedy marynarka męska i reszta garnituru to strój obowiązkowy?
Na pewno podczas egzaminu maturalnego. Dresy i dżinsy w tej sytuacji były nie na miejscu. Kolejną okazją, gdzie nie może zabraknąć marynarki męskiej, jest ślub. I to nie ważne czy własny, czy cudzy. Mężczyzna zawsze powinien być schludny i w miarę dobrze się prezentować, zwłaszcza gdy jest w miejscu publicznym. Marynarki męskiej nie powinno zabraknąć również podczas Wigilii i rodzinnego wieczoru.
Wszystko wtedy jest odświętne i ładnie przygotowane, więc dlaczego strój miałby być inny. Marynarka na pewno przyda się też w trakcie rozmaitych uroczystości o charakterze stricte rodzinnym, na przykład podczas chrzcin lub ceremonii żałobnej. W tych okolicznościach dobrze dobrany i klasyczny strój taki jak garnitur jest jak najbardziej mile widziany.
Czynniki, które decydują o doborze marynarki męskiej?
Na pewno kolor. Powinien być raczej ciemniejszy i stonowany. Rzadko marynarki o jasnej tonacji cieszą się powodzeniem u panów. Dużo zależy też od materiału, z jakiego została wykonana marynarka męska. Powinien on być mało mnący, bo inaczej będzie wyglądała na zaniedbaną i niechlujną. Wielkość rękawów i szerokość ramion to też ważna sprawa.
Rękawy marynarki nie powinny być zbyt długie, bo będzie wyglądała jak ze starszego brata. Nie powinny być także za krótkie, bo to mogłoby wywrzeć wrażenie, że zbiegły się w praniu. Co do ramion powinny być dopasowane, bo inaczej osoba w marynarce nie będzie dobrze wyglądać, ani się w niej dobrze czuć.